Historie Futures

Historie Futures

Než se začalo obchodovat s Futures kontrakty, musel každý producent (např. farmář pěstující obilí či kukuřici) spoléhat na dojednání dostatečně dobré ceny s kupujícím při prodávání svých produktů. Bylo potřeba centralizovat systém a dát mu nějaké pravidla, aby předem určené množství určité komodity mohlo být obchodováno mezi producenty a kupujícími k určitému datu.

Proto byly secifikovány standardizované kontrakty, které definovaly určité množství určité komodity s dodávkou k předem určenému datu.

A to byl začátek historie Futures!

V roce 1878 byla otevřena centrální burza v Chicagu (USA), kde farmáři a obchodníci mohli obchodovat na místě, tedy s okamžitou platností dodat obilí a obdržet hotovost. Obchodování s Futures se vyvíjelo spolu s potřebou farmářů a obchodníků kupovat a prodávat budoucí hodnoty komodity. Například, obchodník by koupil 5 000 bušelů předem určené kvality obilí od farmáře v červnu příštího roku, za předem určenou cenu. Tímto způsobem by farmář předem věděl kolik by obdržel a obchodník by věděl své náklady.

Před dvaceti lety se trhy s futures skládaly pouze z pár zemědělských produktů, ale nyní se rozrostly o velké množství obchodovatelných “komodit”. Obchodovatelné jsou například kovy jako zlato, stříbro nebo platina; dobytek jako vepřové břicha nebo živý skot; energie jako ropa nebo zemní plyn; potraviny jako kafe či pomerančový džus; a průmyslové materiály jako dřevo či bavlna, novodobé trhy s futures jsou také složeny z široké škály úrokových instrumentů, měn, akcií a indexů jako je například Dow Jones, Nasdaq nebo S&P 500.

Historie Futures