Komoditní spready – jak je obchodovat?

Komoditní spready

Možná pro někoho nový termín, ale věřte, že co se pod ním skrývá, může být velmi zajímavé. Pojmem obchodování futures spreadů rozumíme nakupování jednoho futures kontraktu a zároveň v tu samou chvíli prodávání jiného futures kontraktu.

Podle toho jaký kontrakt obchodujeme, volíme mezi následujícími možnostmi:

a)      Interkomoditní spready

b)      Komoditní spready

Komoditní spready

Komoditní spready

a)      Jedná se o případ, kdy kupujeme jeden kontrakt například zlata a prodáváme kontrakt jiné komodity. Čím více spolu dané komodity korelují tím méně je obchod rizikový a tím menší nám tedy broker vypočítá marži.

b)      V tomto případě kupujeme i prodáváme kontrakt toho samého podkladu, akorát s odlišnými daty expirací. Spekulujeme tedy na nějaké výchylky mezi vzájemně velmi korelujícími cenami a na těch se snažíme vydělat. Zde bude marže na takový obchod tradičně velmi nízká, jelikož jsme vlastně zajištěni proti nějaké velké ztrátě.

Nemusíme tedy v tomto případě odhadovat ani tak přesný směr vývoje ceny komodity, ale spíše čekat na správné načasování obchodu.

Pokud se rozhodnete obchodovat strategii založenou na spreadech, je potřeba zvolit si brokera, který:

  • Obchoduje Vámi vybrané futures kontrakty s různými expiracemi.
  • Má potřebný software pro obchodování kombinovaných příkazů (zaslání více příkazů na burzu jediným příkazem).
  • Má nízké poplatky (při spreadech vždy obchodujeme 2-4 kontrakty, poplatky by tedy mohly tvořit značnou část našeho zisku).
  • Jeho zaměstnanci Vám dokáží poradit s touto problematikou.