Obchodování futures: Energetický sektor

Poslední komoditní sektor, který si zde uvedeme, je velice likvidní energetický sektor. Pro představu:

 

 

 

 

 

 

 

Surové:

  • Ropa Brent, United States Brent Oil Fund LP (BNO) – fond vlastnící hlavní surovou ropu ve fyzické formě pocházející ze severního moře.
  • Ropa WTI, neboli ,,Texas light sweet“ je o něco lehčí, protože není tak hustá jako ropa Brent, nicméně její cena koreluje s cenou ropy Brent, která je obchodovaná více. Její cenový index lze nalézt pod Dow Jones-UBS WTI Crude Oil Subindex (DJUBSCL.
  • Břidlicový plyn, United States Natural Gas Fund LP (UNG) – opět se jedná o fond obchodovaný na NYSE (New York Stock Exchange).

Upravené:

  • Bezolovnatý benzín, United States Gasoline Fund LP (UGA) – jedná se o fond, který nemusí být složen čistě jen z ceny bezolovnatého benzínu, ale můžou se v něm promítnout například i ceny nafty nebo topného oleje. Cenu bezolovnatého benzínu lze najít například pod indexem S&P GSCI Unleaded Gasoline (SPGSHU).
  • Topný olej, Dow Jones-UBS Heating Oil Subindex (DJUBSHO).

Na konec jistě stojí za zmíňku ETF fond S&P GSCI Commodity-Indexed (GSG), který je složen z cenových indexů 24 hlavních komodit ze všech komoditních sektorů, a tudíž je velice vhodné jej sledovat, protože odráží celkový vývoj komoditního trhu. Níže můžete vidět složení tohoto ETF a jeho vývoj za posledních 5 let.

složení S&P GSCI commodity index

složení S&P GSCI commodity indexu

S&P GSCI COMMODITY INDEX

S&P GSCI COMMODITY INDEX