Oops pattern

Každý obchodník by se během svého obchodování měl neustále vzdělávat. Učit se od těch, kteří nám skutečně mají co sdělit, je pro nás nejen obohacující, ale hlavně prospěšné našemu obchodování a našim výsledkům. Takovým člověkem je nejznámější komoditní obchodník Larry Williams. Asi není třeba zmiňovat jeho rekord z roku 1987 v šampionátu futures obchodování, kde se mu podařilo zhodnotit 10 000 USD na více než 1 1000 000 USD. Kromě obchodování svých vlastních strategií se Larry věnuje také psaní knih o tradingu. Ve své knize “Dlouhodobá tajemství krátkodobých obchodů” představil několik zajímavých obchodních strategií. Jednou z nich je právě oops pattern.

Oops tohle jsme přehnali

Williams o tomto patternu prohlásil, že pokud má nějakou chybu, tak je tu, že ho zveřejnil. Považuje jej za nejspolehlivější ze všech patternů. Je založen na přecitlivělé reakci a následném otočení ceny. Za přecitlivělou reakci se považuje otevírací mezera mezi low (nejnižším bodem) včerejšího dne a dnešní otevírací hodnotou. Hledáme tedy situaci, kdy je otevření níže než low předchozího dne.  Tato poměrně vzácná situace nám indikuje možné otočení trendu, protože je způsobena extrémním prodejem způsobeným zbrklým jednáním. My čekáme, zda se cena vrátí zpět na low předchozího dne. Pokud se tak stane, vstupujeme do trhu nákupním příkazem.

Jistě jste pochopili, že opačně to funguje zrcadlově. Pro high (nejvyšší bod) musí být otevírací cena výše než je nejvyšší bod předchozího dne a do trhu vstupujeme ve chvíli, kdy se trh vrátí na high předchozího dne. Stačí pro tyto situace nastavit čekající příkaz, který se v tu chvíli aktivuje. Viz ukázka na následujícím obrázku:

Oops pattern

Larry nazývá  tento pattern “oops” z toho důvodu, že ve chvíli, kdy otevře trh pod včerejším low, mnoho obchodníků začne prodávat, protože se aktuálně nachází v trendu. Jenomže ve chvíli, kdy se trh blíží low předchozího dne, začne mnoho z nich zmatkovat a bát se o své pozice, protože by se v tu chvíli mohl trh rozjet vzhůru a jejich ztráty by byly enormní. Proto v takové chvíli raději uzavřou pozice v menší ztrátě, čímž připravují půdu pro nás a náš vstup do trhu.

Mezi hlavní přednosti tohoto velice snadného systému je jeho úspěšnost. Larry ve své knize ukázal výsledky, kterých dosáhl na indexu S&P 500. Uvedl, že úspěšnost tohoto systému se pohybuje okolo 80 %. Obchodování této strategie je ale vhodné pro jakékoliv futures trhy. Nicméně pro testování tohoto systému použil SL výrazně vyšší než TP. Proto je třeba brát tyto výsledky z rezervou. Pro vlastní využití oops patternu doporučuji otestovat si jej na historických datech a zjistit si, jaká úroveň TP a SL nám přinese nejvyšší výnos. Samozřejmostí by pak také mělo být striktní dodržování pravidel money managementu.