Short-selling

Short-selling aneb jak spekulovat na pokles?

Pro mnohé je možná strategie jejich působení na burze nakoupit ve vhodný moment za dobrou cenu a pozici dále držet. Trh je, místo, které je neustále v pohybu a pohybuje se nejen nahoru, ale i dolů. Příležitosti k prodeji mohou být stejně tak výhodné a potencionálně ziskové jako příležitosti k nákupu a neměly bychom je tedy opomíjet. Jak, ale na to?

Abychom mohli tzv. prodávat na krátko (short -selling), musím splnit následující předpoklady:

1)      Musíme mít účet u brokera, který tuto možnost poskytuje (výhodné jsou například podmínky Interactive Brokers, který je v České Republice zastoupen brokerem Lynx).

2)      Musíme mít otevřen maržový účet (pro maržový účet a možnost prodávat na krátko je potřeba uvést alespoň dobré zkušenosti s instrumenty, které plánujeme obchodovat a přiměřené finanční zázemí.

3)      Vybrat si instrument, který na trhu prodávat na krátko lze.

4)      Mít dostatek prostředků na účtu pro potřebnou marži.

Pokud jsme splnili uvedené předpoklady, není již nic složitého short-selling provést.

Jednoduše si vyhledáme požadovaný instrument a zadáme prodejní příkaz. Po realizaci obchodu uvidíme u naší pozice mínus, pokles ceny pro nás bude znamenat zisk a růst ceny naopak ztrátu.

Pokud bychom se rozhodli naši pozici uzavřít, budeme pozici zavírat opačným pokynem. Pro zavření pozice bychom tedy nakupovali v tomto případě například 100 kusů akcií.

short-selling

Možnost prodávat na krátko, ale samozřejmě není zadarmo. Abychom nějaké akcie na trhu mohli prodat, musíme je nejdříve někde získat. Získáme je od protistrany, která může být broker, banka nebo nějaký jiný investor, který je nabídne k výpůjčce. Za zapůjčení akcií musíme protistraně zaplatit úrok jehož výše se může velmi lišit. Úrok může být v řádech setin procenta, až několik procent ročně v závislosti na počtu obchodovaných akcií, likviditě a dalších faktorech. Tento úrok si, ale můžeme dopředu zjistit.

Jak vidíte short-selling není nic složitého.

Přejeme mnoho úspěchů při Vašem obchodování!